J.Th. Lundbyes kunst, sind og skæbne

Dato

16. november 2022

Tid

19.00

Gæst

Peter Løhr

Forfatter Peter Løhr fortæller om sin anmelderroste roman Hulemennesket, der handler om guldaldermaleren Johan Thomas Lundbye (1818-48), kendt for sine køer og landskaber, sit plagede sind og mystiske dødsfald i Treårskrigen.

Om foredraget

Gennem malerier og beretninger får vi del i Lundbyes skæbne. Bl.a. rejser den unge maler i 1845 til Rom for at finde ud af sin depressive ”hule”. Men går det godt eller galt for ham nede i den danske kunstnerkoloni under Sydens sol? Og hvordan hænger Italiensrejsens heftige oplevelser sammen med Lundbyes senere valg om at melde sig frivilligt til krigen hjemme i Danmark?

Om speakeren

Peter Løhr er uddannet i kunst- og kulturhistorie fra Bergens og Københavns Universitet. Hulemennesket fra 2021 er Løhrs romandebut og er baseret på maleren J.Th. Lundbyes liv.

Andre events

onsdag 30. april 2025
Gratis Omvisninger 18.00

FULDT BOOKET - Kulturmøder i islamisk kunst

tirsdag 6. maj 2025
Gratis Omvisninger 13.00

Jette Bang – portræt af beduinerne i Qatar

onsdag 7. maj 2025
Davids Bazar 17.00

UDSOLGT - På udebane – Dilemmaer i den dokumentariske genre.

Copyright 2022 © - Davids Samling