Tegneserie-udgivelse og ny særudstilling: Den Magiske Spinel

På et museum i København åbnes en anden verden for den unge nattevagt Sigurd – herefter er intet længere det samme!

Om tegneserien og særudstillingen

Den 21. august udgiver Davids Samling og Forlaget Cobolt tegneserien “Den Magiske Spinel”.

Da fortællingens hovedperson en nat falder på hovedtrappen, viser det sig, at han på mystisk vis er i stand til at komme tilbage til tider og steder, hvor museets kunst stammer fra. Fra nutidens København besøger han blandt andet det gamle Iran, Indien og Tyrkiet. ”Tanken er at levendegøre kunstværkernes historiske omgivelser og, på én gang, gøre eventyret virkeligt og virkeligheden eventyrlig”, siger tegneseriens forfatter, museumsinspektør Peter Wandel.

Museet åbner samtidig en særudstilling med et større udvalg af originale tegninger af værkets illustrator Rasmus Meisler. Særudstillingen er gratis og løber fra den 21. august til den 29. november.

Læs Forlaget Cobolts interview med forfatteren og tegneren her.

Bogen kan købes for kr. 250 i museumsbutikken i både en dansk og engelsk version.

Pressemøde om tegneseriens udgivelse og om den tilknyttede særudstilling finder sted torsdag den 20. august kl. 10, hvor tegneseriens forfatter Peter Wandel og illustrator Rasmus Meisler vil være til stede. Et eksemplar af bogen kan tages med hjem. For at deltage bedes man henvende sig til Sonja Wiesener på [email protected].

Spørgsmål om bogen og udstillingen kan ske til Peter Wandel på [email protected].

Kulturprogrammet Davids Bazar afholder et arrangement om tilblivelsen af “Den Magiske Spinel” og idéen bag, den 2. september kl. 19.

Tegneren og forfatteren

Rasmus Meisler og Peter Wandel

Mere presse
Sending all my love — Vintage postkort fra Mellemøsten
13.3.2026

Sending all my love - Vintage postkort fra Mellemøsten

Et enkelt billede. En kort hilsen. En rejse på tværs af kontinenter.

Med den lille men effektfulde særudstilling Sending all My Love – Vintage postkort fra Mellemøsten inviterer vi publikum ind i en verden, hvor drømme, nysgerrighed og længsel blev sendt med posten. Udstillingen samler 160 originale postkort fra Mellemøsten og Nordafrika og tegner et billede af en tid, hvor verden føltes større end i dag.

Martinus Rørbye
5.2.2026

Rørbye & Bindesbøll. Rejsen til Konstantinopel

I december 1835 glider dampskibet Levant gennem kolde vintervinde, og to danske kunstnere står på dækket med blikket mod horisonten. Forude toner Konstantinopel frem: millionbyen mellem Øst og Vest. For maleren Martinus Rørbye (1803–1848) og arkitekten Gottlieb Bindesbøll (1800–1856) bliver mødet med byen et afgørende vendepunkt.

30.7.2025

Modtageren af C.L. Davids Fødselsdagslegat 2025 er offentliggjort

Karen Kjældgård-Larsen modtager C.L. Davids Fødselsdagslegat 2025 for hendes nyskabende og humoristiske fortolkninger af den klassiske keramiktradition. 

21.3.2025

Jette Bang - Portræt af beduinerne i Qatar

I foråret 1959 ankom den danske fotograf Jette Bang (1914-1964) til Qatar. Med sin imponerende baggrund som en af Danmarks førende fotografer havde Bang allerede gjort sig bemærket for sine skildringer af Grønlands oprindelige befolkning gennem både fotografier og film. Nu vendte hun blikket mod Mellemøsten – nærmere bestemt beduinerne i Qatar.

Copyright 2022 © - Davids Samling