Der er ingen fremmede lande

Dato

18. januar 2023

Tid

19.00

Gæst

Claus Rohland

Kunstner Claus Rohland er aktuel med særudstillingen Kun den rejsende er fremmed på Davids Samling. Her fortæller han om fascinationsbilleder, kunstnerisk praksis og skabelsesprocesser. 

Om foredraget

Kunstner Claus Rohland fortæller om fascinationsbilleder, kunstnerisk praksis og skabelsesproces, derunder om de fotografier, han tog under sine rejser til Mellemøsten i 1970’erne. Særligt kommer han ind på den transformation og dekonstruktion, særudstillingens billeder har undergået, og som har givet dem nyt liv som kunstværker.

Om taleren

Claus Rohland er autodidakt billedkunstner, som har været aktiv på den danske kunstscene siden 1981. Han arbejder inden for flere discipliner og har været repræsenteret i adskillige kunstudstillinger og sammenhænge, og er repræsenteret i både private og offentlige samlinger.

 

[Privatfoto af Claus Rohland]

Andre events

søndag 14. december 2025
Gratis Omvisninger 13.00

Gensyn med Vilhelm Hammershøi

Gratis Omvisninger 14.00

Gensyn med Vilhelm Hammershøi

tirsdag 16. december 2025
Gratis Omvisninger 13.00

Lys i Davids Samling

onsdag 17. december 2025
Gratis Omvisninger 17.00

Jette Bang – portræt af beduinerne i Qatar

Gratis Omvisninger 18.00

Jette Bang – portræt af beduinerne i Qatar

Copyright 2022 © - Davids Samling