Der er ingen fremmede lande

Dato

18. januar 2023

Tid

19.00

Gæst

Claus Rohland

Kunstner Claus Rohland er aktuel med særudstillingen Kun den rejsende er fremmed på Davids Samling. Her fortæller han om fascinationsbilleder, kunstnerisk praksis og skabelsesprocesser. 

Om foredraget

Kunstner Claus Rohland fortæller om fascinationsbilleder, kunstnerisk praksis og skabelsesproces, derunder om de fotografier, han tog under sine rejser til Mellemøsten i 1970’erne. Særligt kommer han ind på den transformation og dekonstruktion, særudstillingens billeder har undergået, og som har givet dem nyt liv som kunstværker.

Om taleren

Claus Rohland er autodidakt billedkunstner, som har været aktiv på den danske kunstscene siden 1981. Han arbejder inden for flere discipliner og har været repræsenteret i adskillige kunstudstillinger og sammenhænge, og er repræsenteret i både private og offentlige samlinger.

 

[Privatfoto af Claus Rohland]

Andre events

lørdag 22. november 2025
Gratis Omvisninger 14.00

Det såkaldte billedforbud og dets konsekvenser for islamisk kunst

Gratis Omvisninger 15.00

Det såkaldte billedforbud og dets konsekvenser for islamisk kunst

søndag 23. november 2025
Gratis Omvisninger 12.30

Jette Bang – portræt af beduinerne i Qatar

Gratis Omvisninger 13.30

Jette Bang – portræt af beduinerne i Qatar

Gratis Omvisninger 14.00

What is Islamic art? An introduction to the Islamic collection

Gratis Omvisninger 15.00

What is Islamic art? An introduction to the Islamic collection

onsdag 26. november 2025
Gratis Omvisninger 17.00

Gensyn med Vilhelm Hammershøi

Gratis Omvisninger 18.00

Hvad er islamisk kunst?

Copyright 2022 © - Davids Samling