Kulturel bæredygtighed og mode - fra fortid til fremtid

Dato

19. oktober 2022

Tid

19.00

Gæst

Else Skjold

I hvor høj grad må man som designer i dag ’lade sig inspirere’ af andre kulturer? Netop dette tema har 11 mode- og tekstilstuderende fra Det Kongelige Akademis kandidatuddannelse arbejdet med i den udstilling, der kan opleves på museet i forbindelse med Kulturnatten.

Om foredraget

I hvor høj grad må man som designer i dag ’lade sig inspirere’ af andre kulturer? Netop dette tema har 11 mode- og tekstilstuderende fra Det Kongelige Akademis kandidatuddannelse arbejdet med i den udstilling, der kan opleves på museet i forbindelse med Kulturnatten; hvordan de på en respektfuld måde kan interagere på tværs af kulturer og lade sig inspirere af museets skatkiste af objekter til at skabe kreationer og tekstiler. Foredraget vil med udgangspunkt i de tanker, projektet har vakt blandt de unge designtalenter, kaste lys over, hvordan bæredygtighed ikke kun handler om materialer, lovgivning og tørre tal, men også i høj grad kultur, og dermed også vores syn på kulturel forskellighed.

Om speakeren

Else Skjold er uddannet cand.mag. i moderne kultur og kulturformidling og ph.d. i designledelse fra CBS og Designskolen i Kolding. Fra 2019 har hun som lektor på KA udviklet programmet ’Fashion, Clothing & Textiles; New Landscapes for Change’.

Andre events

lørdag23. maj 2026
Gratis Omvisninger14.00

Rørbye & Bindesbøll — Rejsen til Konstantinopel

Gratis Omvisninger15.00

Rørbye & Bindesbøll — Rejsen til Konstantinopel

søndag24. maj 2026
Gratis Omvisninger14.00

Miniaturemalerierne og den verden, de skildrer 

Gratis Omvisninger15.00

Miniaturemalerierne og den verden, de skildrer 

onsdag27. maj 2026
Gratis Omvisninger18.00

Videnskab i den islamiske verden – fokus på Centralasien og Iran

Davids Samling

www.davidmus.dk

23. maj 2026, 17.10